Sarma je najbolje jelo medju zimskim jelima. I nije bez razloga. U sarmi je i povrce i meso, dakle potpuno jelo. Usto, kod nas vecina sveta voli podgrejanu sarmu, te je, u tom pogledu, i vrlo prakticno i ekonomicno jelo. Da dobijete dobru sarmu, ovako radite.
Potrebno je :
- 20-30 listova kiselog kupusa ( zavisno od velicine listova )
- 500 g mesanog mlevenog mesa
- 100 g suve svinjske pecenice
- 100 g suvog vrata
- 1 soljica pirinca ( 100 g )
- 1 veca glavica crnog luka ( 150 g )
- biber
- 1 jaje ( ako zelite )
- 2 suve domace kobasice
- malo suvih svinjskih rebarca
- 200 g mesnate slanine
- 400 g suvog vrata
- lorberov list
- 2 kasicice slatke mlevene paprike i 2 kasicice ljute tucane paprike
- 2 veca cena belog luka
Priprema:
Za fil upržiti sitno naseckani crni luk, dodati mleveno meso, upržiti ga, dodati 100 g sitno iseckanog suvog vrata i pečenice, biber, po jednu kasicicu slatke i ljute paprike i pirinač. Malo propržiti, izmaći sa ringle i dodati 1 jaje, a i ne mora, ko ne voli.
Ako vam je kupus previse kiseo, listove oprati u hladnoj vodi i iseci cvrste delove na pocecima listova.
Ja sarme zavijam tako što list stavim na dasku, pa na širi deo lista stavim punu supenu kašiku fila, onda preklopim kupus odozgo, pa preklopim i sa leve i sa desne strane i onda uvijem i napravim mali valjak. Tako mi sarme budu čvrste i jednake, prosto mogu da ih “ukrojim”. Nikad nisam umela da zavijam sarme kao moja majka i svekrva, onako, na dlanu. Ovako radim kada su listovi srednje velicine.
Ako su listovi veliki, onda drugacije zavijam sarmu. Stavim 2 kasike fila na siri deo, preklopim odozgo, pa sa leve strane, onda zavijem sarmu, a sa desne strane uvucem ostatak lista, tako mogu da odsecem deo lista kada su veliki.
Na oba nacina cete dobiti lepe i cvrste sarme.
U dublju šerpu ili lonac, na dno stavim sitno iseckan kiseli kupus, pa ređam sarme. Preko sarmi stavim kolutiće kobasice, sitno iseckanu slaninu, na režnjeve isečeni suvi vrat, bar 1 suvo rebarce, lorberov list. Onda postupak ponovim još jednom: red sarmi, red mesnatih đakonija.
Odozgo stavim listove kupusa, nalijem hladnom vodom, a kad provri, smanjim na “tihu vatru” i kuvam ih 3,5 do 4 sata, što bitno doprinosi njihovom ukusu. Nema sarme, ako se ne krčka nekoliko sati !
Zaprsku za sarmu pravim od ulja, sitno iseckanog belog luka i po jedna kasicica slatke i ljute paprike.
Negde sam citala da su nekad zene na selu kuvale sarmu i po dva dana, ali ne bukvalno, vec prvog dana 2-3 sata, pa drugog dana isto tako.
Takodje, sve sto se cesce podgrevaju, sve su lepse 🙂
Prijatno !