Sirup od zove – bazgde se priprema u maju, početkom maja kad je cvet zove u punom cvatu. Najbolje ga je brati po najvećem suncu jer je tada koncentracija polena najveća. Cvetovi zove se ne peru, kako ne bi spao sav taj polen i cvast u vodu u kojoj peremo, pa nam sok ne bude tako lep, nego bude slab, slabo se oseti ukus zove. Zbog tog ne pranja cvetova birati drveće sa kojeg ćete brati ono koje raste daleko od asfalta i fabrika, kako cvetovi ne bi bili zagadjeni. Postoji dva načina za pripremu zove i to sa konzervansom i bez. Razlika je u završnom postupku kod zatvaranja i flaširanja sirupa. Napisaću oba postupka pa vi izaberite koji želite. Ja uvek pravim sa konzervansom i ne konzumiramo ga mesec dana, posle tog vremena je sasvim bezbedan, uostalom kao i ostalo konzervirano povrće u teglama koje kupujemo. Do sad sam pravila samo čistu zovu, ali sam sad dodala i cele limunove i mogu vam reći da je još bolji. Ako ne želite limun samo ga iz sastojaka izbacite jer je recept potpuno isti. Od ove mere se dobije 6,5l sirupa.
Sastojci:
- 60 – 70 cvetova zove
- 4l vode
- 4 kg šećera
- 5 limuntusa po 10 gr
- 3 cela limuna
- 1 kesica konzervansa od 5g
Priprema:
Limun oprati pa odstraniti peteljke i iseći ga na nekoliko delova.
U jedan dublji lonac poslagati cvetove zove okrenute ka dole, sa peteljkama ka gore, a izmedju slažite kriške limuna.
Zatim sve preliti vodom, malo pritisnuti rukom, da sve bude pod vodom, lonac prekriti krpom i ostaviti 24h da odstoji.
Sutradan rukama još istiskati limun da pusti sok, pa uzimati po malo cvetova i stiskati dlanovima da se ocede. Ocedjene cvetove odtranjivati u drugu posudu.
Uraditi sve tako dokle god ima drškica od cvetova.
Ovako cedimo jer će nam biti mnogo lakše u sledećem postupku da procedimo tečnost.
Procediti u drugi dublji lonac, računajte da treba da vam stane i 4 kg šećera, znači, masa će se uduplati.
Prodeciti preostale cvetiće krod sitnu rešetku ili gazu, pa dodati šećer i konzervans ( ko ne stavlja preskače stavljanje ), promešati pa ostaviti poklopljeno krpom da odstoji opet 24h uz povrmeno mešanje, kako bi se šećer lakše i brže otopio.
Nakon 24h sirup se ukoliko još ima nekih trunčica procediti, a i ne mora, to je vaš izbor. Ja cedim još jednom.
E sad, ko stavlja konzervans može odmah sirup da sipa u staklene flaše i zatvori, a zatim ostavi na suvo i tamno mesto do služenja za mesec dana. Ukoliko hoćete da ga odmah pijete konzervans stavite pre sipanja u flaše, a ne sa šećerom.
Drugi postupak bez konzervansa je da se sirup sipa u flaše, a flaše spuste u širu šerpu u kojoj ima oko 5cm vode i na dnu je krpa, pa se sve tako kuva na srednjoj sat vremena.
Koji god postupak da radite nećete pogrešiti.
U toku leta najviše osvežava uz koju kockicu leda ili hladnu kiselu vodu.
Uživajte!