Ćevapi potiču iz Turske, to su najpoznatije i jedno od najomiljenijih jela na Balkanu. Usitnjeno mleveno meso, sa začinima, oblikovano u male valjke i pečeno na roštilju. Ćevapi se serviraju u lepinji ( somunu ) natopljenom u juneću supu uz crni luk i kajmak. Peku se na ćumuru od bukovog ili hrastovog drveta i svaki dobar ćevapdžija krije svoj recept za ćevape. Svaka kuća voli ovo jelo i priprema na neki svoj način, razlika je samo u nijansama. Mera za ćevap u ćevabdžinicama je 40gr.
Sastojci za 25 ćevapa:
- 950gr mešanog mesa od junetine i teletine
- 1/2 kašikice bibera
- 1 kašika suvog začina
- 1/2 kašikice soli
- 2 kašike prezle
Priprema:
Meso usitnini na mašini za meso, ali ne previse sitno. Dodati začine i prezlu pa izmesiti smesu. Mesiti oko 5 minuta da se svi sastojci dobro sjedine, utapkati rukom, prekriti folijom ili kesom pa ostaviti u frižideru 12h. Najbolje danas uveče za sutra.
Kad je smesa odstajala vaditi meso, ako ne želite da merite onda otprilike rukom i vrteti kuglice izmedju dlanova.
Uzeti parče najlona ( 20×20 ), pouljiti ga pa staviti kuglicu mesa, preklopiti najlon na pola. Jednom rukom držati preklopljeni deo najlona a drugom rukom, spoljnom stranom dlana gurati meso u najlonu. Kako gurate popuštajte najlon pa će se kuglica od mesa oblikovati u ćevap. Postupak kako se pravi ćevap ručno imate u video snimku, mnogo će vam biti lakše kada pogledate kako se pravi. Na taj način su se nekad rolali ćevapi a ja ih i dan danas tako pravim. Dok ih rolate i napravite neki ćevap duži ili kraći samo ih izjednačite i višak odstranite nožem. Ćevape pecite na roštilju. Lepinju za ćevap presecite pa je uhvatite štipaljkom za roštilj i pre stavljanja ćevapa i premaza prelijte je junećom supom ili razmućenom junećom kockom u 500ml vode i malo ulja, pa namočenu lepinju stavite na roštilj da poprimi miris dima i ugreje se. Tako pripremljena lepinja biće sočna i još ukusnija. Somun i ćevape uvek servirajte vrele uz crni luk i kajmak ili premaze po želji.
Domaći somun, lepinja koja ide uz ćevape https://domacirecepti.net/somuni-za-pljeskavice/
U stvari ne postoji standarni recept za sarajevski cevap. Svaki cevabzdija pravi cevape drugacije i na svoj nacin, zato se i cevapi razlikuju od cevapdzinice do cevapdzinice. Neke cevapdzije koriste samo govedinu, a neke cevapzdije dodaju i malo jagnjetine ili ovcetine. Neki su cevapi slaniji, neki su malo “gumeni” itd. Sve je to stvar ukusa, zato neko ide kod Mrkve, neko ide kod Zelje, neko kod Hozdica neko kod Ferhatovica.
Kao pravilo za sarajevski cevap uzme se GOVEDINA sa prsa, vrata, rebara i JAGNJETINA sa plecke i to u ovom omjeru. Ovo meso treba da ima oko 20-30% masnoce.
35 kg govedjih prsa, vrata i rebara ( oko 60% brisket & 30% chuck steak i short ribs – skini meso sa ribs )
5 kg jagnjece plecke ( lamb shoulder)
Isjeci meso na kockice oko 3 – 5 cm i posoli. Za ovu kolicinu mesa treba ti 800 grama jodirane soli (ide oko 20 grama soli na svaku kilu mesa ).
Zgnjeci 10 glavica svjezeg bijelog luka ( otprilike 10 gr svjezeg bijelog luka na svaku kilu mesa), da dobijes garlic juice. Ako imas elektric juicer, odlicno ako nemas, onda rucno propasiraj kroz cjediljku pa onda kroz papirni filter za kafu. Prelij meso ovim lukovim sokom odnosno sto bi neko rek’o, lukovom vodom (garlic juice ) i izmjesaj rucno.
Ostavi meso da odstoji 48 sati u frizideru, temperatura bi trebala biti izmjedju 3 – 4 C !
Glavni fol cevapa je da ovako posljeno meso odstoji u lukovoj vodi u frizideru. Meso se smeksa odnosno fermentira uz pomoc mljecne kiseline koja je sastavni dio misica, to i garlic juice daju cevapu aromu. Neke cevabzdije su pokusavale da ubrzaju proces fermentacije, zurilo im se, pa su drzali meso napolju izvan frizidera, po skoro cijeli dan. Onda su dodavali sodu bikarbonu ( koje je alkalna odn. baza) u cevape da neutralisu mljecnu kiselinu i uspore fermentaciju da se meso ne pokvari. Znate svi sta se onda desavalo, izadje u Oslobodjenju i Vecernjim da su se otrovali ljudi od cevapa kod doticnog cevabdzije. Onda pukne prica po Rajvosa da doticni cevabdzija u cevape stavlja meso od macke, da pljune u cevape, i kojekave gluposti.Druga prica vezana za sodu bikarbonu je da ona zaista smeksa meso, pa cevbdzije koje koriste losije i tvrdje meso sa vise loja ( prsa, vrat + extra loj) utrljaju oko 25 grama sode bikarbone u meso, ostave preko noci u frizideru pa onda ujutro isperu meso i sodu bikarbonu.
Ako ostavis meso u frizideru 48 sati na ovoj gore temperaturi ne treba ti soda bikarbona. Nego da se vratimo na cevape.
Sljedeca faza: Samelji meso na srednjoj sajbi 2 X i onda dodaj oko 50 grama crnog bibera u prahu
Sada operi dobro ruke prije ove procedure, da te raja ne pocne izbjegavati, :run: ili da ne izadjes u lokalnim novinama kao oni sto sam ih spomenuo ranije u tekstu. :D:
Izmjesaj samljeveno meso rukama ali ne previse, da ne izgube cevapi ono crvenilo.
Stavi ovu smjesu u presu, ( ima kupiti jeftino sausage maker od 1- 2 litre sa 22 – 24 mm funnel na eBay ) i pravi cevape oko 5 cm dugacki, oko 25 grama svaki. Porcija cevapa ima oko 250 grama. Bitno je da se cevapi dobro sabiju, da budu kompaktni, da nema zraka unutar cevapa. Onda odskacu po rostilju kad se peku, kao da su od gume.
Za kucnu upotrebu smanji ovo sve za 10 puta, znaci 4 kg mesa u ovom gore omjeru: 3.5 kg beef brisket, chuck , short ribs +0.5kg lamb shoulder, 1 glavica bijelog luka, 80 gr soli, 5 grama bibera.
Od kile mesa trebalo bi ti izaci oko 40 cevapa = 4 porcije, znaci od 4 kg mesa oko 160 cevapa, od 40 kg – 1600 cevapa = 160 porcija. Peci cevape iskljucivo na drvenom uglju , premazuj resetku rostilja sa govedjim ili jagnjecim lojem. Somune prije nego ih bacis na rostilj, pokvasi sa supom od govedjih kostiju, tako da se ne presuse. Mozes uzeti i govedju kocku i rastopi je u vreloj vodi ako nemas vremena da pravis supu, pa rucno spray iz flase somune dok ih valjas preko cevapa na rostilju jedno par minuta.
Kada znas da su cevapi peceni ? Fino, izvana su fino peceni, tamno braon boje, a sredina cevapa je crvena. Cevapi se maximalno peku 4 -5 minuta nemoj da ih prepeces.
Sto se tice zacina, neko voli vise da se osjeti bijeli luk ili biber, neko voli slanije cevape kao kod Hodzica, pa prema tome dodaj ili oduzmi zacina koliko ti se svidja i po tvom ukusu. Obavezno nasijeci puno crnog luka na kockice i serviraj uz cevape.