Mlinci su vrsta testa pravljenog od brašna, vode i malo soli, razvaljani veoma tanko pa pečeni u šamotnoj peći ili plotni. Koriste se najčešće kao vrsta priloga. Moji ukućani su se veoma prijatno iznenadili današnjem prilogu posebno jer nisu ljubitelji hleba i svaki put kad mogu oni ga zaobidju.
Sastojci:
- 1,2 kg krmenadle sa kostima
- 500 gr mlinaca
- 1 kašika suvog začina
- 1 kocka za supu
- 100 ml ulja
- voda
- biber, peršunov list, morodjija, malo brašna ( opciono )
Priprema:
Poslagati krmenadle u tepsiju, uključiti rernu na 200 stepeni. Posuti krmenadle suvim začinom, zaliti sa 2 čaše vode i preliti uljem pa staviti u rernu.
Kocku za supu razmutiti u litri vrele vode.
Peći sat vremena uz povremeno okretanje i zalivanje po potrebi supom. Supe treba da ostane i za mlince.
Tečnosti uvek treba da ima dovoljno da krmenadle ogreznu, tek posle sat vremena ne mora se dodavati već se meso malo zapeče.
Kada su krmenadle gotove izvaditi ih sastrane, u neku šerpu a u veću šerpu sipati vode i sačekati da provri pa staviti nekoliko komada mlinaca, ostaviti da vri na srednjoj vatri minut – dva pa vaditi mlince. Tako raditi dok ne potrošite svo testo.
Kada ste sve mlince izvaditli i stavili u tepsiju kojoj su se pekle krmenadle još malo zalijte supom, u koju ste dodali malo bibera i peršunovog lista, da mlinci budu fino sočni. Ostavite ih tako da odstoje, upiju sok od pečenja i još više omekšaju. Posle možete ih iseći ili izvaditi, po želji.
Krmenadle možete spustiti u neki sos, ili poslagati odgore po mlincima i poslužiti.
Ja sam pravila redji sos od mirodjije. 1 kašika brašna, 50 ml ulja, propržiti, dodati sušenu mirodjiju, jednu kašiku pa zaliti čašom mleka i malo vode dok se ne dobije željena gustina. Posoliti i pobiberiti pa spustiti krmenadle i na slaboj vatri ih još desetak minuta prokrčkati.
Prijatno.