Kako staviti turšiju? Tu i nema neki poseban recept, veoma bitno je da je povrće koje odaberete, a to je ono koje i najviše volite zdravo, čvrsto i bez raznih flekica ili udarenih delova po sebi. Krastavci i paprika koju stavljate trebalo bi da su čvrsti i da kada slomite krastavac on pukne, kao kad prelovite grančicu, a unutra da nema da bude pun, bez delova vazduha. Paprika takodje treba da je krta, čvrsta, da nema mekanih delova, otvorite neku da vidite da li je zdrava unutra.
Količina povrća ide po vašem izboru, kao i povrće koje ćete stavljati. Obično je to paprika babura ili paradajz paprika, krastavci ne duži od 10 cm. Karfiol mora biti beo kao sneg, ni slučajno žut ili počeo da žuti. To su sve faktori koji mogu da pokvare turšiju. Šargarepa ne sme biti mekana. Obično se dodaje još i zeleni paradajz, svež kupus presečen na nekoliko delova i crni luk, ljuta paričica, zavisno ko šta voli.
Povrće koje se stavlja mora jako dobro da se opere pre stavljanja u ( obično je to ) bure. Izaberite način pranja, da li će to biti nov sundjer za posudje ili nova četkica za zube. Ja preferiram četkicu jer ona po meni bolje opere sva ulegnuća i porice na krastavcima. ovrće se pere jedno po jedno, trlja se sundjerom ili četkicom i prebacuje u drugu vodu. Pere se u tri vode.
Dobro operite i sud u koji ćete slagati povrće. Najbolje posle pranja deterdzentom i ispiranja toplom vodom da se opere još jednom rastvorom sirćeta i vode.
Svo povrće koje ima peteljku čistite na način kako je ova paprika na slici očišćena, znači, odstrani se peteljka i deo do paprike, tako isto se radi i sa krastavcima, odsecaju se vrhovi, paradajzu se oguli taj srednji deo gde je bila peteljka, karfiol se iseče na manje buketiće, šargarepa se očisti i odseku se krajevi, luk se dobro očisti, kupus se pregleda, skinu se prvi listovi, preseče se i pregleda unutra. Babura i roga paprika mogu se isfiletiraju i tako se reši mogućnosti kvarenja od njih jer se onda vidi da li je neka pokvarena unutra a što se ne bi videlo kada je paprika cela. Babura paprika se može puniti i rendanim kupusom.
U odabran sud u kojem će biti turšija slagati povrće. Obično se ono slaže red paprike, pa red krastavaca, pa red paradajza, red karfiola i povalja se dok se povrće ne potroši. Zatim se pravi zaliv.
Zaliv za 5 kg povrća:
- 3l vode
- 1l alkoholnog sirćeta
- 150 gr soli
- 200 gr šećera
- 10 gr konzervansa
- 5 gr vinobrana
- oprana zrna bibera ( 1 kesica )
Priprema:
Prokuvajte 1l vode i kada se prohladi istresite so i šećer, konzervans i vinobran, takodje i biber. Promešajte da se sve otopi pa nalijte ostatak vode i sirće. Sve će tad biti mlako i sačekajte da se ohladi pa prelijte preko pripremljenog povrća.
Drugi način je da spojite sirće i vodu, pa dodate ostale sastojke, ali onda morate da mešate dok se sve ne otopi, konzervansu treba nešto više vremena jer se on teže otapa u hladnoj vodi. Ali i ako prokuvavate vodu ne smete konzervans staviti u vrelo.
Kada prelijete turšiju imaju da se kupe oni obruči koji se stave preko, prečnik je obično koliko i samo bure i onda preko stavite nešto teže, može to biti kamen za kupus ili ako nemate može da posluži dobro oprana napunjena flaša od 2l. Ne treba da bude preteško, samo da drži povrće ispod obruča da ne ispliva na površinu, da sve bude u zalivu.
Sud se dobro zatvori poklopcem i ostavi se 21 dan da stoji bez otvaranja i posle tog vremena može da se otvori, pregleda i posluži.
Prijatno….
molim Vas prekiselila sam tursiju, sta da radim?
Ja bih prvo prokuvala vodu i ohladila pa dodala soli i mešala dok se ne otopi. Zatim bih odlila isto toliko vode iz turšije i dodala ovu, čistu. Ako se bojite da će se pokvariti dodajte jedan konzervans dok se voda bude hladila, u mlaku vodu, ali onda nedelju dana nemojte jesti turšiju.
Exstra su vam recepti.Cestitam….Hvala
Koji mesec je najbolje staviti tursiju
Zadnjih dana avgusta ili prvih dana septembra, tada je povrće najraznovrsnije i najzdravije.